پیج رنک ( Pagerank ) چیست؟

Page rank به معنای امتیاز صفحه شما می باشد که یکی از مهمترین خدماتی است که در زمینه بهینه سازی سایت توسط گوگل ارائه شد. شما بسادگی می توانید امتیاز وب سایت خود را از طریق لینک زیر مشاهده کنید:


http://www.prchecker.info/check_page_rank.php

در ابتدا pagerank تنها فاکتور بررسی و طبقه بندی سایت ها توسط گوگل بود، اما رفته رفته و با بالاتر رفتن کیفیت و تعداد سایت ها عوامل بسیار زیاد و پیچیده ای مانند عمر یک مطلب و یک سایت و بسیاری موارد دیگر، در تصمیم گیری های گوگل دخیل گردید. این فرمول ها جزء مهمترین رازهای گوگل محسوب می شوند که بصورت مداوم هزاران وبلاگ نویس در سراسر جهان در مورد آن تحلیل و بررسی می کنند.

رتبه بندی وب سایت ها:
الکسا ( Alexa ) که یکی دیگر از خدمات شرکت بزرگ آمازون می باشد، ترافیک کلی وبسایت ها را مانیتور می کند، و به واقع بزرگترین مرکز سنجش و مقایسه میزان بازدید و رتبه بندی سایت ها در کل جهان می باشد که امکانات بسیار جالبی را برای شما فراهم آورده است تا بتوانید رتبه سایت های مختلف را در میان کل سایت های جهانی مشاهده کنید، حتی این امکان را خواهید داشت که مثلا 100 سایت برتر ایران یا هر کشور دیگری را مشاهده نمایید و آمار بازدید آن را در ماههای گذشته بررسی نمائید، مثلا در بررسی سایت یک خبرگزاری، تغییرات میزان بازدید آن در روز هایی که اخبار بسیار داغی را منتشر می کند، کاملا متفاوت و قابل توجه می باشد.

چند نکته مهم در بهینه سازی وب سایت:
- بسیار مهم است که در هر صفحه از عنوان مناسب و گویا استفاده نمائید.
- حجم سایت شما نباید میزانی باشد که کاربران در بازکردن صفحات با مشکل روبرو شوند.
- سرعت باز شدن وب سایت اهمیت زیادی خواهد داشت.
-  برای عکس های خود از توضیح ( description ) استفاده کنید.
- در هر صفحه از کلمات کلیدی جداگانه و مرتبط استفاده کنید.
- برای صفحه خود توضیح بنویسید.
- امکان به اشتراک گذاری مطلب را برای کاربران در انتهای مطلب اضافه نمائید.
- دقت کنید که RSS و یا امکان خوراک برای استفاده کاربران مهیا باشد.